Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k Sýrii

 

ČR vítá rozhodnutí Výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) z 27. září 2013 a rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2018 (2013), založené na americko-ruské rámcové dohodě o likvidaci chemických zbraní v Sýrii.

ČR vítá rezoluci Rady bezpečnosti jako výraz silného politického konsensu mezinárodního společenství, který podpoří účinnou implementaci rozhodnutí Výkonné rady OPCW – včetně  zajištění volného pohybu a nerušeného přístupu týmu inspektorů OSN do všech zařízení po celém území Sýrie a rovněž zajištění jeho bezpečnosti a fyzické ochrany. ČR doufá, že vedle naplnění všech podmínek potřebných k realizaci plánu Sýrie co nejdříve přistoupí k ratifikaci Úmluvy o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxických zbraní.

ČR je připravena k účasti na realizaci mise prostřednictvím svých expertů v oblasti chemické, biologické a radiologické obrany, které již indikovala OSN k možnému využití.

Eliminace syrských chemických zbraní musí být doprovázena nezmenšeným mezinárodním diplomatickým úsilím o politické řešení konfliktu v Sýrii jako celku, který nadále působí masivní lidské strádání a materiální škody. Zastíněn probíhajícím diplomatickým úsilím nesmí být ani fakt, že chemický útok v Damašku dne 21. srpna 2013 byl vážným porušením mezinárodního práva a jeho pachatelé musí být pohnáni k odpovědnosti.

.