Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV: Dekrety jsou uzavřená záležitost

 

Dne 11. listopadu 2013 ředitel odboru států střední Evropy na Ministerstvu zahraničních věcí ČR J.Čistecký předvolal velvyslance Maďarska v Praze T. Petö, aby podal vysvětlení k vyjádření státního tajemníka Ministerstva spravedlnosti B.Rétváriho přednesená na konferenci v Budapešti, ve kterém označil dekrety prezidenta republiky za akty, které jsou v rozporu s právem Evropské unie a s mezinárodními smlouvami s tím, že mohou být překážkou slibně se rozvíjející spolupráci Visegrádské skupiny, pokud zůstanou i nadále v platnosti. MZV ČR tato vyjádření odmítá.

Během jednání s maďarským velvyslancem bylo rovněž poukázáno na skutečnost, že ve vztazích mezi Českou republikou, resp. Československem a Maďarskem jsou dnes otázky vyplývající z válečných událostí uzavřenou kapitolou. Byly upraveny dvoustrannou dohodou z roku 1946 a zejména v Dodatkovém protokolu ke Štrbskému protokolu z 25. července 1949, ve kterém jsou veškeré právní a majetkové otázky definitivně vyřešeny.

Na setkání bylo dále oběma stranami potvrzeno, že minulostní otázky nejsou předmětem politických jednání na bilaterální, ani na visegrádské úrovni. Tato témata mají být diskutována v rámci odborných akademických konferencí.

.