Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k osvobození zimbabwské obránkyně lidských práv Beatrice Mtetwa

 

Ministerstvo zahraniční věcí ČR vítá rozsudek vynesený dne 26. listopadu 2013 soudem v Harare (Zimbabwe), jímž bylo zastaveno trestní stíhání proti paní Beatrice Mtetwa.

Paní Beatrice Mtetwa je zimbabwská právnička v oblasti médií, která se věnuje případům, v nichž je v sázce zejména svoboda projevu. Přestože se sama stala terčem porušování lidských práv, poskytuje právní pomoc novinářům, aktivistům za občanskou společnost a vůdcům opozice proti obviněním vznášeným vládou prezidenta Roberta Mugabeho.

V roce 2010 se v České republice paní Mtetwa účastnila konference Fórum 2000 a byla přijata ministrem zahraničních věcí ČR. V září 2013 se setkala s velvyslancem ČR v Harare.

Beatrice Mtetwa byla letos v březnu zadržena policií a obviněna z deliktu bránění výkonu spravedlnosti. Toto obvinění bylo vzneseno poté, co poskytovala právní pomoc poradcům Morgana Tsvangiraie, představitele opoziční strany MDC-T (Movement for Democratic Change). Ve svém rozsudku ze dne 26. listopadu 2013 soud v Harare konstatoval, že prokuratura nepředložila žádné důkazy o tom, že by se paní Mtetwa dopustila trestného činu, a proto rozhodl o zastavení trestního stíhání.

Přestože Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá pozitivní vývoj v tomto případu, je připraveno i nadále pečlivě sledovat celkovou lidskoprávní situaci v zemi.

.