Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Toskánský palác
Foto: Robert Janás (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny k situaci na Ukrajině

 

Země Visegrádské skupiny znovu potvrzují svůj silný zájem na politické stabilitě a hospodářské prosperitě Ukrajiny a s velkým znepokojením sledují události, k nimž dochází v ulicích ukrajinských měst od doby konání summitu ve Vilniusu.

Ministři zahraničních věcí zdůrazňují své hluboké přesvědčení, že právo občanů pokojně demonstrovat a vyjadřovat své názory je jedním ze základních principů OBSE a Východního partnerství, které by měly být respektovány.

Důrazně opakujeme, že užití síly, zejména užití síly vládou proti pokojně protestujícím občanům, je nepřijatelné, a vyzýváme všechny strany, aby se zdržely násilí. Vyzýváme rovněž ukrajinské úřady, aby neprodleně zahájily vyšetřování osob podezřelých z brutality vůči pokojným demonstrantům, a požadujeme, aby pachatelé byli voláni k odpovědnosti. Ministři dále naléhavě vyzývají ukrajinské úřady, aby propustily na svobodu všechny osoby, které byly vzaty do vazby bez jakýchkoli důkazů o porušení zákona.

Visegrádské země jsou přesvědčeny, že je v zájmu jak ukrajinské vlády, tak i opozice zachovat stabilitu a usilovat o nejrychlejší možné pokojné vyřešení současné krize. Ministři naléhavě vyzývají hlavní politické představitele, aby hledali řešení prostřednictvím dialogu za účasti představitelů vlády, občanské společnosti a opozice. Vyzývají, aby se zprostředkování mezi stranami ujala Evropská unie.

Visegrádské země plně podporují úsilí Vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Catherine Ashtonové v Kyjevě pomoci Ukrajině nalézt konstruktivní východisko ze současné krize a potvrdit význam intenzivního dialogu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

Ministři zahraničních věcí Visegrádských zemí potvrzují své předsvědčení, že každá země má právo se rozhodnout, bez nátlaku zvenčí, o jakou formu vazby na Evropskou unii bude usilovat. Při přijímání takového rozhodnutí je politické vedení povinno vzít v úvahu názor občanů.

Visegrádské země znovu potvrzují své stanovisko, vyjádřené na summitu ve Vilniusu, že pro Ukrajinu nadále zůstává otevřená možnost podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, jakmile naši ukrajinští partneři budou připraveni a schopni  tak učinit. Visegrádské země jsou odhodlány nadále poskytovat Ukrajině pomoc při posilování jejích vztahů s Evropskou unií, reformách a  modernizaci.

.