Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k rozsudkům vyneseným v Egyptě

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR je hluboce zneklidněno zprávou, že soudní orgán v egyptském městě Minjá dne 28. dubna 2014 odsoudil k trestu smrti 683 obviněných z účasti na násilných nepokojích, k nimž došlo ve středním Egyptě v srpnu 2013.

Rozsudek přichází jen měsíc poté, co bylo u stejného soudu a ve stejné kauze odsouzeno k smrti 529 obviněných. Téhož dne bylo navíc oznámeno, že nejvyšší muftí (soudce) Egyptské arabské republiky po přezkumu potvrdil 37 rozsudků smrti z březnového procesu, zatímco ostatním obviněným v tomto procesu udělil trest doživotního odnětí svobody.

Bezprecedentní tvrdost rozsudků v obou procesech je o to více šokující, že podle dostupných informací jejich průběh nedal obviněným dostatečný prostor k řádné obhajobě za pomoci právních zástupců a tedy ani soud nemohl odpovědně zvážit míru zavinění v jednotlivých individuálních případech. Výsledek je ranou důvěře ve schopnost egyptského justičního systému zajistit elementární zákonnost soudní procedury a spravedlnost rozsudku.

Česká republika důrazně vyzývá odpovědné egyptské orgány, aby v souvislosti s oběma uvedenými soudními procesy bezpodmínečně zabránily výkonu vynesených rozsudků trestu smrti a nařídily obnovený proces, v jehož rámci bude všem obviněným zajištěno právo řádné obhajoby a spravedlivé posouzení jejich jednotlivých případů na základě jasně prokázaných individuálních skutků.

.