Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka

 

Česká republika má zájem na širokém dialogu s Čínou, jehož součástí jsou lidská práva. Moje cesta do Číny měla za cíl oživit politické vztahy, potvrdit principy spolupráce včetně podpory a ochrany lidských práv.

Během návštěvy Pekingu jsem se svými čínskými partnery při jednáních opakovaně otevřel otázku důstojnosti člověka, respektování lidských práv a zlepšování kvality života. Čínská strana přijala téma lidských práv jako součást diskuse v rámci našich bilaterálních vztahů. Díky této mé cestě se podařilo otevřít další možnosti přímého jednání s čínskou stranou.

Potvrzení o „dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN" neznamená rezignaci na ochranu lidských práv. Na půdě Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, která byla založena s odkazem na ochranu lidských práv, Česká republika pravidelně vyjadřuje svůj názor na stav lidských práv v Čínské lidové republice.

Jsem připraven o naší politice vůči Číně vést diskuzi. Ministerstvo zahraničních věcí plánuje širší odbornou debatu o dialogu s Čínou a všech otázkách, které mají být jeho součástí.

.