Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k prezidentským volbám na Ukrajině

 

Česká republika oceňuje průběh i výsledek ukrajinských prezidentských voleb a je připravena podporovat nového prezidenta v uskutečňování nutných reforem.

Česká republika se ztotožňuje s předběžnou zprávou volební pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a vítá vysokou účast voličů, kteří v nedělních volbách měli možnost svobodně vyjádřit svoji vůli a zvolili nového prezidenta země. Stejně jako mise OBSE oceňujeme odhodlání ukrajinských úřadů uspořádat řádné volby, jež převážně splňovaly mezinárodní závazky země a respektovaly základní svobody, a to i přes špatnou bezpečnostní situaci ve dvou východních oblastech země, pokusy zhatit volební proces, násilné provokace a trvající okupaci Krymu Ruskou federací.

Česká republika věří, že se novému prezidentovi brzy podaří obnovit pořádek a bezpečnost v zemi a realizovat tolik potřebné politické a hospodářské reformy včetně posílení samosprávy a role občanské společnosti. Vždy jsme podporovali a budeme podporovat územní celistvost Ukrajiny a její demokratickou transformaci, a to jak v rámci bilaterálních projektů, tak i v Evropské unii.

Pozorovatelské mise OBSE se zúčastnilo celkem 38 občanů ČR.

.