Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek na Ukrajině
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k situaci krajanů na Ukrajině

 

Česká zahraniční služba se průběžně intenzivně věnuje potřebám krajanské komunity na Ukrajině. Naší snahou je zlepšit jejich životní podmínky v místě jejich domova a podpořit jejich vazby na ČR.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek nedávno navštívil Ukrajinu, aby se na vlastní oči přesvědčil o tom, jaká je situace krajanské komunity. V současné době zvažujeme nad rámec již existujících programů, projektů a zvýhodnění vízového procesu návrhy krajanů na další možnosti podpory jejich jazykových a kulturních potřeb. Jde například o vyslání druhého učitele češtiny na Ukrajinu, pořádání on-line výuky českého jazyka a organizace vzdělávacích pobytů pro děti v Česku.

Jsme v pravidelném kontaktu s krajanskými sdruženími, spolky a jejich řádně zvolenými představiteli. Společně s informacemi z cest pracovníků zastupitelských úřadů do jednotlivých regionů jsou volení zástupci krajanů hlavním zdrojem našich informací o situaci a potřebách jednotlivých komunit.

MZV nevidí žádný rozpor v tom, jak na potřebu krajanům na Ukrajině pomoci nahlíží jednotlivé zainteresované resorty, zejména Ministerstvo vnitra ČR. MZV úzce spolupracuje s ministerstvem vnitra při přijímání žádostí o trvalý pobyt v ČR, který krajané mohou získat za zvýhodněných podmínek. Tyto možnosti existují již řadu let a mnoho krajanů jich již úspěšně využilo.

MZV lituje toho, že je ve veřejném prostoru možné zaznamenat rozporuplné informace k situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovali bychom za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli čeští krajané na Ukrajině stát v tomto ohledu rukojmími situace.

Podrobnější informace naleznete v kapitole "Fakta a data k aktualitám" v článku Krajané na Ukrajině

.