Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu

 

27. leden je každoročně připomínán jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V roce 2005 schválilo Valné shromáždění Organizace spojených národů den osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim sovětskou armádou v roce 1945 jako připomínku všech obětí holocaustu během druhé světové války. Den památky obětí holocaustu se během uplynulých deseti let stal celosvětově připomínanou událostí a příležitostí k výzvě k boji proti antisemitismu, xenofobii a rasismu.
 

Připomínka obětí holocaustu je nedílnou součástí zvyšování veřejného povědomí o historii a jedním ze stavebních kamenů boje proti antisemitismu a jiným formám diskriminace. Česká republika i proto přivítala prohlášení Mezinárodního sdružení k připomínce holocaustu (IHRA - International Holocaust Remembrance Alliance), ve kterém členské země této organizace potvrdily své závazky v dané oblasti, jak je stanovila Stockholmská deklarace o holocaustu, která byla přijata před 15 lety. Aktivity České republiky v souvislosti s připomínkou a vzděláváním o holocaustu jsou předmětem právě připravované národní zprávy pro IHRA.

Jedním z příkladů podpory připomínky holocaustu ze strany Ministerstva zahraničních věcí je spolufinancování Evropského institutu odkazu šoa (ESLI – European Shoah Legacy Institute). Jeho cílem je hledat způsoby, jak zlepšit sociální zabezpečení přeživších holocaustu a napomáhat věcné debatě při řešení problematiky zabaveného židovského majetku a konfiskovaných uměleckých děl.

Česká republika je pevně přesvědčena, že tragický odkaz holocaustu, stejně jako genocida Romů během 2. světové války musí zůstat v dnešním světě politickou prioritou i 70 let po skončení 2. světové války. Antisemitismus, xenofobie a rasismus nejsou jen prázdnými slovy. Důkazem toho jsou nedávné tragické události v předních evropských městech.

Ministerstvo zahraničních věcí proto děkuje všem, kteří nadále věnují své úsilí a zasazují se o ochranu svobody a tolerance po celém světě a přispívají tak k naplnění Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.

.