Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné stanovisko MZV a MPO k plnění zbrojního embarga vůči Ruské federaci

 

Vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině přijala Evropská unie rozhodnutí Rady (EU) 2014/512/SZBP ze dne 31. července 2014, respektive č. 2014/659/SZBP ze dne 8. září 2014 a č. 2014/872/SZBP ze dne 4. prosince 2014. Na základě těchto rozhodnutí došlo ze strany členských států EU k uvalení restriktivních opatření mimo jiné na dodávky zbrojního materiálu a zboží dvojího užití pro vojenské účely v Rusku či ruským ozbrojeným silám.

Z platnosti rozhodnutí Rady jsou vyjmuty obchody členských států EU, které jsou uskutečňovány na základě smluv nebo dohod podepsaný před 1. srpnem 2014. Tímto rozhodnutím není dotčeno poskytování náhradních dílů a služeb nezbytných pro údržbu a bezpečnost stávajících kapacit členských států EU.

Česká republika plně dodržuje existující restriktivní opatření a od data platnosti embarga neuděluje žádné licence na vývoz embargovaného materiálu.

V tomto kontextu Česká republika postupuje podle pevně stanovených pravidel v souladu s platnou legislativou a kontinuálně vyhodnocuje všechny obchodní případy, včetně těch, které existují na základě smluv uzavřených před datem platnosti embarga, na něž se embargo nevztahuje.

V souladu s paragrafem 31 zákona č.38/94 Sb. o zahraničním obchodu s vojenským materiálem nelze poskytovat detaily k jednotlivým obchodním případům.

.