Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze severu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV k dnes zveřejněné informaci Českého rozhlasu o údajně utajovaném dokumentu ZÚ Kyjev

 

MZV považuje za nutné upřesnit informaci, kterou dnes přinesl Český rozhlas o údajně utajované zprávě Velvyslanectví ČR v Kyjevě. ČRo tvrdí, že šlo o tajnou zprávu, kterou měl údajně ZÚ Kyjev adresovat MZV. V žádném případě se nejedná o utajovaný dokument, ale o zcela běžný telegram, který jako prostředek každodenní komunikace využívají zastupitelské úřady ke spojení s ústředím Ministerstva zahraničních věcí.

Podobných telegramů denně MZV obdrží a rozesílá desítky na všechny zastupitelské úřady ČR. Tento telegram navíc pochází z června minulého roku, jde tedy o poměrně starou zprávu, jejímž prostřednictvím informuje ZÚ Kyjev své ústředí (MZV)  standardním způsobem o situaci v zemi působení, což je jednou ze základních činností zastupitelského úřadu vycházející z Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. 

Proto se k tomuto již zastaralému dokumentu nebude MZV nadále vyjadřovat.

Pokud jde o aktuální pozici ČR k situaci na Krymu, pak platí, že Česká republika neuznala výsledky takzvaného referenda o připojení k Rusku, které proběhlo na Krymu 16. března 2014 v hrubém rozporu s mezinárodními standardy i ukrajinskou ústavou. Obsazení Krymu vojsky Ruské federace a jeho následnou anexi považuje MZV za hrubé porušení mezinárodního práva a ohrožení stability a bezpečnosti v Evropě. Česká republika nadále považuje Krym za součást Ukrajiny a společně s 99 dalšími zeměmi hlasovala 27. března pro přijetí rezoluce Valného shromáždění OSN číslo 68/262, která potvrzuje územní celistvost Ukrajiny a takzvané referendum na Krymu prohlašuje za neplatné.

MZV je znepokojeno některými zprávami o narůstajících represích na Krymu.

 

.