Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k situaci v Jemenu

 

Česká republika vítá přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2216 (2015) a vyzývá k její plné implementaci. Česká republika potvrzuje svou podporu politickému procesu jako jedinému možnému způsobu, jak navrátit zemi stabilitu, a oceňuje úsilí Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu svolat do Rijádu na žádost jemenského prezidenta konferenci k vývoji situace.

Pro dosažení politické stabilizace je klíčové, aby všichni relevantní jemenští aktéři, především Huthíové, plně respektovali závazky vyplývající z iniciativy Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu, výsledky konference národního dialogu a příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Plánovaná konference v Rijádu by měla být komplementární k probíhajícím vyjednáváním za zprostředkování OSN a podpořit obnovení procesu politické transformace v Jemenu. V opačném případě hrozí nárůst vlivu extremistických a teroristických skupin, především al-Káidy, který by měl závažné regionální dopady.

Česká republika je velmi znepokojena rychlým zhoršováním humanitární situace v Jemenu a vyzývá všechny zúčastněné strany, aby umožnily evakuaci civilistů a pracovníků zainteresovaných států a mezinárodních organizací z Jemenu. Oceňujeme kroky, které v tomto směru již byly podniknuty.

.