Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ke Světovému dni svobody tisku

 

3. květen je každoročně připomínán jako Světový den svobody tisku, který byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 1993. Mandát na podporu a ochranu svobody tisku na celém světě má UNESCO. Hlavními tématy letošního Světového dne jsou potřeba přesné a nezávislé žurnalistiky, rovnost pohlaví v oblasti novinářské práce a digitální bezpečnost. U této příležitosti bývá rovněž předávána výroční cena UNESCO/Guillermo Cano za vklad k ochraně svobody tisku, kterou letos obdržel vězněný syrský novinář a lidskoprávní aktivista Mazen Darwish.

Závazek posilování nezávislosti médií a zvyšování kvality jejich práce je konsistentní součástí lidskoprávní politiky. ČR ji prosazuje prostřednictvím aktivního členství v mezinárodních organizacích, v dialogu s třetími zeměmi a je také jedním ze stěžejních témat Programu transformační spolupráce MZV. V rámci OBSE všestranně podporuje činnost představitelky pro svobodu médií. Konkrétním příkladem podpory nezávislých médií ze strany MZV je aktivní spolupráce s Rádiem Svobodná Evropa/Rádiem Svoboda (RFE/RL), které si letos v červnu připomíná 20. výročí přesunu svého ústředí z Mnichova do Prahy. MZV spolu s RFE/RL iniciovalo vznik dvou programů pro mladé talentované novináře – Václav Havel Journalism Fellowship pro země Východního partnerství a Ruska a Jiří Dienstbier Journalism Fellowship pro země západního Balkánu.

Svoboda slova a tisku jsou nezbytné pro dobré vládnutí, proto, aby občané byli schopní informovaně rozhodovat. Pomáhá zveřejňovat případy korupce a zneužívání moci a umožňuje občanům požadovat od svých vlád přijetí odpovědnosti. Svoboda slova a tisku je pilířem svobodné společnosti. Probíhající represe proti novinářům a nezávislým médiím v mnoha zemích světa představují útok na demokratické hodnoty. Ministerstvo zahraničních věcí chce proto vyjádřit své poděkování všem novinářům, kteří pokračují ve své práci, přestože často riskují svobodu a život, aby společnosti poskytovali tuto neocenitelnou službu, nezávislé zpravodajství.

.