Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze severu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k situaci uprchlíků v ČR

 

Ministerstvo zahraničních věcí pozorně sleduje postřehy zahraničních partnerů k situaci v České republice, ať už zaznívají z OSN, Rady Evropy či nevládních organizací a je připraveno o nich vést otevřený dialog. V tomto kontextu ministr zahraničních věcí informoval vysokého komisaře OSN pro lidská práva o připravenosti české strany ho přijmout v České republice, aby mohli společně podrobně hovořit o otázkách lidských práv a vysoký komisař měl příležitost se se zdejší lidskoprávní  situací, včetně detenčních center osobně seznámit.

Česká republika si je plně vědoma nutnosti zajistit důstojné podmínky v detenčních zařízeních pro cizince v souladu s mezinárodními lidskoprávními standardy. Ministerstvo zahraničních věcí podporuje Ministerstvo vnitra ve zkvalitňování práce v těchto detenčních zařízení. Ministr zahraničních věcí proto odmítá tvrzení, že vláda ČR záměrně a systematicky porušuje lidská práva migrantů či kohokoli jiného.

Česká republika aktivně participuje na zmírnění akutní humanitární krize spojené s nevídanou migrační vlnou, a to jak finančně, tak i materiálně. Je mezi prvními členskými státy reagujícími na volání o pomoc ze strany států tzv. západobalkánské trasy při zvládání migrační krize. Jen za poslední dva dny připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí tři humanitární konvoje na pomoc Slovinsku, Makedonii a Chorvatsku. Pomoc proběhne ve formě konkrétních materiálních dodávek ke zmírnění stále se zhoršující humanitární situace uprchlíků v uzlových bodech tranzitu. Věříme, že se i OSN takto aktivně připojí k bezodkladné pomoci ve stále eskalující situaci v mnoha evropských zemích.      

.