Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ČB
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k teroristickým útokům v Paříži a doporučení pro cesty do Francie

 

Ministerstvo zahraničních věcí odsuzuje sérii brutálních teroristických útoků na civilisty, které se odehrály v noci 13. listopadu na několika veřejných místech v Paříži. Plně podporujeme francouzskou vládu a opatření, které přijala pro řešení této otřesné a tragické události.

(Aktualizováno 9.12. 16:00)

Vyjadřujeme nejhlubší soustrast rodinám všech obětí a jsme šokováni i počtem zraněných. Francie je kolébkou demokracie a blízkým přítelem. Česká republika je ve chvíli  její další těžké zkoušky plně na straně Francie a hodnot, které zosobňuje.

V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži dne 13. 11. byl v zemi vyhlášen stav nouze, který byl následně prodloužen do 26. února 2016. Byla výrazně posílena bezpečnostní opatření a zavedeny systematické kontroly na všech hraničních přechodech (občané ČR mohou do země i nadále cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem).

Letiště zůstávají v provozu a zajištěno je i železniční spojení. Zejména při cestách letadlem doporučujeme dostavit se na letiště k odbavení s dostatečnou časovou rezervou. S časovou rezervou je nutno počítat i při cestách motorovým vozidlem či vlakem.

Zákaz školních zájezdů v regionu Ile-de-France (Paříž a její okolí) byl odvolán začátkem prosince. Aktuální doporučení pro školy se nachází na webové stránce francouzského ministerstva školství.

Občanům ČR, kteří se v Paříži nacházejí, doporučujeme dbát maximální opatrnosti, vyhýbat se místům s větší koncentrací osob a řídit se všemi pokyny bezpečnostních orgánů.

Občanům, kteří mají v plánu účastnit se kulturní, sportovní či jiné obdobné akce, doporučujeme ověřit její konání předem u pořadatele.

Ministerstvo zahraničních věcí též doporučuje občanům, kteří pobývají ve Francii, aby průběžně udržovali kontakt se svými příbuznými a známými v České republice a informovali je zejména o změnách místa svého pobytu.

.