Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Cestovní pas
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová úprava podmínek pro cestování do USA - rozšířený seznam rizikových zemí

 

Od 21. ledna 2016 platí změněné podmínky pro cestování do USA v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program, resp. ESTA. Změny se dotknou jen těch občanů České republiky, kteří v posledních pěti letech cestovali do Iráku, Sýrie, Súdánu, Íránu, Libye, Somálska a Jemenu, nebo mají kromě českého občanství i občanství Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu. Ostatních českých občanů se změny netýkají.

Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Sýrie, Súdánu, Íránu, Libye, Somálska nebo Jemenu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program, resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občany Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu.

Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly prokazatelně za účelem služební nebo obchodní cesty. Tyto výjimky budou posuzovány individuálně při vyhodnocování žádosti o ESTA.

Pro podrobnější informace odkazujeme na sekci Cestujeme na stránkách MZV ČR (http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/severni_amerika/usa/cestovani/visa.html), případně na stránky zastupitelského úřadu USA v Praze (https://cz.usembassy.gov/cs/spojene-staty-zavadi-zmeny-v-programu-bezvizoveho-styku/).

.