Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ČB
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu

 

Dne 27. ledna si celý svět připomene Mezinárodní den památky obětí holocaustu, výroční den osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim v roce 1945.

Hrozná zkušenost 2. světové války a holocaustu přispěla k myšlence evropské integrace jako nástroje k překonání tohoto neblahého dědictví minulosti. Přesto dnes se znepokojením sledujeme rostoucí počet slovních i fyzických útoků proti Židům v Evropě. Tento trend, byť se zatím České republice vyhýbá, ohrožuje samotné základy Evropské unie.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se proto během uplynulého roku zasadilo u Evropské komise o vytvoření místa koordinátorky pro boj s antisemitismem a 12. ledna 2016 se v Praze uskutečnilo její první setkání s partnery, zainteresovanými institucemi a experty. I v roce 2016 bude MZV ČR finančně podporovat Evropský institut odkazu šoa (European Shoah Legacy Institute) a aktivně se podílet na práci Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (International Holocaust Remembrance Alliance). Vzdělávání o holocaustu a vzdání úcty jeho obětem je jedním ze základních kamenů boje proti antisemitismu a jiným formám diskriminace. V České republice je proto tento den po právu připomínán jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

.