Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k návrhu novely ruského federálního zákona „O veteránech“

 

MZV ČR vývoj kolem projednávání novely sleduje, zatím volí spíše zdrženlivý přístup, mj. s ohledem na to, že vláda Ruské federace, podle dostupných informací, novelu výše zmiňovaného zákona nepodporuje. Vycházíme z toho, že pro česko-ruské vztahy je postoj Ruské federace k událostem z roku 1968 zásadní. Proto je z pohledu MZV ČR důležité, že se oficiální pozice Ruské federace k událostem z roku 1968 nemění.

MZV ČR dost dobře nemůže zmíněným snahám zabránit, ale trváme na tom, aby fakta o událostech z roku 1968 nebyla překrucována. V této souvislosti je také vhodné připomenout vyjádření ruského prezidenta Borise Jelcina, který v srpnu 1993 odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa jako agresi, útok na svrchovaný, samostatný stát a vměšování do jeho vnitřních záležitostí, a ruského prezidenta Vladimíra Putina, který v březnu 2006 uznal morální odpovědnost Ruska za tento vpád.

MZV ČR rovněž připomíná stále platnou Smlouvu mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci ze dne 5. března 1996, v níž obě smluvní strany jasně označují události roku 1968 za „nepřípustné použití síly proti Československu“ a dále hovoří o „dalším neospravedlnitelném setrvání sovětských vojsk na československém území.

.