Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV ke zřízení spolku samozvané Doněcké lidové republiky v Ostravě

 

Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v ČR žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem, ČR ji za stát neuznává a nemá s ní tak navázány diplomatické styky. To, co někteří nazývají „zastupitelským úřadem nebo zastupitelským centrem“ tzv. Doněcké lidové republiky, je dle našich informací pouze zapsaný spolek ve smyslu občanského zákoníku registrovaný Krajským soudem v Ostravě (Zastupitelské centrum DNR, z. s.), a nelze ho tedy považovat za diplomatickou misi ani konzulární úřad. MZV s tímto centrem žádné styky neudržuje a udržovat nebude.

Konzulární úřad, včetně těch vedených honorárním konzulárním úředníkem, může být zřízen na území přijímajícího státu pouze s jeho souhlasem. Pokud tedy ČR nějakou entitu za stát neuznává, nemůže zcela logicky MZV tento souhlas udělit a nestalo se tak ani v tomto případě.

Co se týká vystupování paní Nely Liskové jako „honorární konzulky“ tzv. Doněcké lidové republiky, byl jí zaslán oficiální dopis, v němž ji MZV vyzývá, aby titul „honorární konzulka“ přestala s okamžitou platností užívat.

.