Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady - léto
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k útoku na humanitární konvoj v Sýrii

 

Česká republika odsuzuje útok na humanitární konvoj OSN a Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC) a jeho pracovníky, ke kterému došlo u Aleppa. Vyjadřujeme naši soustrast SARC a rodinám humanitárních pracovníků zabitým během útoku. Tato tragédie krutě připomíná, jak křehké je v Sýrii příměří.

Je nezbytné respektovat mezinárodní humanitární právo všemi stranami konfliktu a zajistit  komplexní ochranu humanitárních pracovníků a civilistů. Vyzýváme všechny strany konfliktu, aby se zdržely těchto agresivních útoků a plně respektovaly příměří. Zdůrazňujeme nezbytnost společného boje proti teroristickým organizacím zejména ISIL a Džabhat an-Nusra.

Pro Sýrii  je životně důležité, aby příměří bylo respektováno a prodlouženo na neurčito, což umožní zahájení politického urovnání. Jsme přesvědčeni, že regionální mocnosti by měly být více aktivní při dosažení tohoto cíle. Česká republika podporuje  americko-ruské úsilí jako předpoklad pro působení zvláštního zmocněnce OSN de Mistury a implementaci relevantních rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

.