Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k rozhodnutí Jihoafrické republiky o odstoupení od Římského statutu

 

Dne 19. října 2016 předala vláda Jihoafrické republiky generálnímu tajemníkovi OSN oznámení o odstoupení Jihoafrické republiky od Římského statutu, zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu. Minulý týden se rovněž parlament Burundi vyslovil pro zahájení formálních kroků k odstoupení své země od Římského statutu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR lituje rozhodnutí Jihoafrické republiky o odstoupení od Římského statutu a vyzývá Jihoafrickou republiku k přehodnocení uvedeného kroku. Se stejným politováním Česká republika zaznamenala rozhodnutí parlamentu Burundi podniknout formální kroky k odstoupení od Římského statutu.

Česká republika podporuje boj s beztrestností za účelem stíhání a potrestání těch, kteří páchají genocidu, válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a zločiny agrese. Česká republika věří, že Jihoafrická republika i Burundi přehodnotí své rozhodnutí a připojí se k úsilí mezinárodního společenství o dosažení univerzality Římského statutu. Česká republika je přesvědčena, že Mezinárodní trestní soud hraje zásadní roli při prevenci páchání takovýchto zločinů, stíhání jejich pachatelů a zajištění vlády práva na mezinárodní úrovni.

.