Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Konference o kontrole exportu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné prohlášení ČR a USA k 15. mezinárodní konferenci o kontrole exportu

 

Zastavit přeshraniční obchodování s nelegálními zbraněmi a materiálem je zásadní výzvou pro celý svět. O řešení této otázky jednalo přes 230 delegátů, kteří se zabývají nešířením zbraní hromadného ničení, zástupců národních regulátorů a představitelů celních správ z více než 80 zemí na 15. mezinárodní konferenci o kontrole exportu, která se konala ve dnech 2.–4. listopadu v Praze. Mezi vystupujícími panelisty byli také zástupci mezinárodních neziskových organizací a průmyslu. Konference vyzdvihla partnerství v rámci státní správy i mezi státní správou a průmyslem a rovněž mezinárodní mechanismy spolupráce jako základ efektivní kontroly exportu.

Vedle vystoupení zástupců orgánů státní správy, think tanků a průmyslu jednotlivých zemí byly na programu konference také panelové diskuse za účasti Světové celní organizace, expertní skupiny výboru OSN 1540 a představitelů multilaterálních kontrolních režimů. Účastníci konference aktivně diskutovali nad případovými studiemi řešícími způsoby, jak zajistit efektivní zacílení, prosazování i plnění předpisů a informovanost průmyslu. Konference se vyslovila pro lepší sdílení informací mezi orgány státní správy navzájem i ve vztahu k průmyslu, větší mezinárodní harmonizaci kontroly exportu a širší mezinárodní komunitu odborníků zabývajících se strategickou kontrolou obchodu v praxi.

Spolupořadateli konference byly Program kontroly exportu a související ochrany hranic při Ministerstvu zahraničních věcí USA, kanadský Program snižování hrozby zbraní hromadného ničení a Vláda České republiky.

.