Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k článku v Lidových novinách ze dne 2. listopadu 2016

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se ohrazuje proti tvrzením v článku „Kšefty s českými vízy“ autora Martina Shabu, který byl uveřejněn v Lidových novinách dne 2. listopadu 2016. Níže uvádíme v článku uvedená tvrzení na pravou míru:

Tvrzení v článku: „Civilní kontrarozvědka totiž ve své výroční zprávě v roce 2015 uvedla, že se na podvodech se zápisy dokonce podílel jeden ze zaměstnanců českého zastupitelského úřadu v cizině.“

MZV ČR důrazně odmítá, že by se na podvodech podílel někdo ze zaměstnanců českého zastupitelského úřadu. V článku uvedená informace je chybná, žádné důkazy potvrzující toto obvinění nejsou k dispozici. Pokud někdo jiný důkazy disponuje, nechť je předloží. Zpráva BIS za rok 2015 hovoří o jakémsi spolupracovníkovi zastupitelského úřadu, tj. vyjadřuje pochybnosti, ale nejedná se zde o zaměstnance zastupitelského úřadu. Navíc se nemělo jednat o zastupitelský úřad na Ukrajině, ale ve Vietnamu.

Tvrzení v článku: „Stejně jako v minulých letech informovala BIS i v roce 2015 ministerstvo zahraničních věcí o odhalených pokusech o obcházení registrační procedury v informačním systému Visapoint,“ napsali špioni do zprávy. Potvrdili tak již třetí rok za sebou, že problémy s elektronickou frontou skutečně existují.“

MZV disponuje informacemi, že existují pokusy se do systému nabourat, tzv. obejít registrační proceduru. Dle IT odborníků MZV ČR však systém Visapoint nebyl nikdy úspěšně napaden ze strany hackerů a tudíž nedošlo k obejití elektronicky generovaného pořadníku.

V článku je rovněž citace pana Bohdana Rajčince z neziskové organizace Ukrajinská iniciativa: „Když zaplatíte, dostanete se do pořadníku.“

Uhrazení jakkoliv vysokého poplatku nějakému zprostředkovateli, který nabízí své služby, nezaručuje v žádném případě, že se dotyčný do systému zaregistruje, toto není z kapacitních důvodů našich konzulátů možné. Jako příklad uvádíme, že pokud by si 100 Ukrajinců zaplatilo prostředníka, aby je zapsal na 1. den v měsíci nebo na 1. týden v měsíci, tak se jim to nemůže objektivně a logicky nikdy podařit. Tedy tvrzení, že „za úplatu jde získat termín“, je pouze reklamním tahem kohokoli, kdo takovou službu nabízí.

MZV ČR uvítá jakékoliv relevantní informace o ilegálních zprostředkovatelích či korupci, na základě kterých by orgány činné v trestním řízení mohly začít jednat.

Podle názoru MZV nelze vyloučit, že nepodložená obvinění z korupce jsou účelová, neboť některým zájmovým skupinám vyhovovala neregulovatelná tzv. živá fronta před zastupitelskými úřady.

MZV ČR současně zavádí mechanismy cíleného náběru žádostí pro české zaměstnavatele a vysoké školy. Jedná se o projekt pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny, který funguje již rok, dále REŽIM Ukrajina pro středně kvalifikované pracovníky z Ukrajiny, který funguje od 1. srpna 2016 ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem vnitra ČR, Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu a dopravy, Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků. V rámci těchto projektů, do nichž spadá většina žádostí o zaměstnanecké karty, se žadatelé vůbec do systému Visapoint nezapisují.

.