Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k případu zadržení českých občanů v Turecku a zapojení ČR do boje proti terorismu

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky poskytuje českým občanům zadrženým v Turecku, paní Markétě Všelichové a panu Miroslavu Farkasovi, konzulární pomoc. Ministerstvo zahraničních věcí nedisponuje informacemi, podle kterých by mohlo být jednání těchto osob trestné jako „teroristický útok“ podle práva České republiky. Bez ohledu na to odsuzuje Česká republika terorismus plně v jakékoli formě a v boji proti němu je aktivní na mnoha úrovních.

V polovině listopadu 2016 byli v Turecku zatčeni a obviněni z terorismu dva čeští občané, Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Oba se veřejně prezentují jako prokurdští aktivisté a opakovaně cestují do kurdských oblastí Sýrie a Iráku, aby dle svých slov pomáhali místním obyvatelům v boji proti tzv. Islámskému státu.  Markéta Všelichová i Miroslav Farkas jsou nyní tureckými úřady zadržováni a obviněni ze závažných trestných činů podle tureckého práva („členství v ozbrojené teroristické organizaci“). Turecká republika považuje kurdské YPG (Lidové obranné jednotky), ke které se oba jmenovaní veřejně hlásí na sociálních sítích, za pobočku teroristické organizace PKK (Strana kurdských pracujících) a při prokázání vznesených obvinění hrozí oběma českým občanům vysoké tresty. PKK pokládají za teroristickou organizaci všechny státy Evropské unie, YPG nikoliv.

Ministerstvo zahraničních věcí poskytuje těmto občanům konzulární pomoc podle Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích ve formě zprostředkování kontaktu s příbuznými, zajištění spojení s konzulárními úředníky zastupitelského úřadu České republiky v Turecku a jejich případné návštěvy obou zadržených ve vazbě, doporučení vhodného advokáta, případné účasti na soudním líčení atd.  Podle dostupných informací Ministerstva zahraničních věcí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účast na teroristické činnosti. Toto hodnocení bylo ze strany Ministerstva zahraničních věcí zprostředkováno tureckému velvyslanci v České republice panu Bigalimu dne 21. 11. 2016 a bude tlumočeno i ministrem zahraničních věcí panem Lubomírem Zaorálkem na jeho návštěvě Turecka dne 13. 12. 2016.

Ministerstvo zahraničních věcí v této souvislosti připomíná aktivní roli České republiky v boji proti terorismu. Česká republika se od samého počátku zapojila do Globální koalice proti tzv. Islámskému státu a podílí se na činnosti Pracovní skupiny pro stabilizační podporu Iráku, zejm. její Podskupiny pro policejní výcvik. Česká republika je dále smluvní stranou všech relevantních protiteroristických úmluv a v rámci OSN usiluje o co nejrychlejší sjednání Všeobecné úmluvy o mezinárodním terorismu. Důsledně plní své závazky vyplývající z rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1373 (2001) k boji proti mezinárodnímu terorismu, jakož i z rezolucí následujících (konkrétně se jedná o rezoluci Rady bezpečnosti č. 2178 (2014) k zahraničním teroristickým bojovníkům, rezoluci č. 2199 (2015) proti financování terorismu zaměřenou na Islámský stát a Frontu Al-Nusra a rezoluci č. 2253 (2015) k sankčnímu režimu vůči Al-Kajdě a ISIL).  Česká republika v neposlední řadě prosazuje aktivní působení EU v boji proti terorismu, a to jak ve vztahu k vnitro-unijní bezpečnosti, tak co se týče globální role EU i její spolupráce s partnery, včetně tzv. protiteroristických dialogů, které EU vede s řadou třetích zemí (i s Tureckem), a jejich zaměření na konkrétní a praktické výstupy.

Česká republika dále posiluje vnitřní opatření k prevenci terorismu a velmi vážně přistupuje i k předcházení radikalizace, jakkoli tento fenomén zatím proniká na její území jen velmi omezeně.

.