Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doprovodný text k Deklaraci podepsané ministrem Zaorálkem 25.11.2016

 

Kontrola konvenčního zbrojení je společně s opatřeními na budování důvěry, transparentnosti a předvídatelnosti důležitou součástí systému evropské bezpečnosti. Smlouva o konvenčních ozbrojených silách, Smlouva o otevřeném nebi a Vídeňský dokument přispěly k zachování stability v Evropě po ukončení Studené války, k likvidaci tisíců kusů vojenské techniky i ke zvýšení transparentnosti vojenských cvičení. Tyto mechanismy však mají své limity a neodpovídají zcela aktuální situaci. To se projevilo zejména v návaznosti na zásadní porušení principů evropské bezpečnosti v souvislosti s nelegální okupací Krymu a situací v Ukrajině.

Ministr zahraničních věcí Německa Frank-Walter Steinmeier, který letos předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), proto přišel s iniciativou spočívající v zahájení strukturovaného politicko-vojenského dialogu, který by přispěl ke snižování rizik v Evropě a k obnovení vzájemné důvěry mezi účastnickými státy OBSE.

Ministr zahraničních věcí ČR německou iniciativu podpořil a spolu s dalšími 13 ministry podepsal dne 25. 11. 2016 deklaraci podobně smýšlejících zemí. MZV ČR věří, že iniciativa bude podpořena i na jednání všech ministrů zahraničních věcí OBSE v Hamburku (8.–9. 12. 2016) a že povede k osílení bezpečnosti a stability v Evropě.

Bezpečnost a obrana České republiky je primárně zajištěna spojeneckými závazky v rámci Severoatlantické aliance. Česká republika však považuje OBSE za důležitý základ evropské bezpečnostní architektury. Česká republika patří k těm účastnickým zemím, které se snaží o obnovení transparentního a předvídatelného bezpečnostního prostředí v Evropě v souladu se závazky přijatými účastnickými zeměmi prostřednictvím Helsinského závěrečného aktu (1975) a Pařížské charty (1990). Na tomto základě je ČR, v souladu s novými trendy a vývojem v bezpečnostní oblasti, připravena k dialogu a jednáním, která by vedla k modernizaci smluvních dokumentů zaměřených na kontrolu zbrojení. Význam, který Česká republika přikládá OBSE, dokumentuje i každoroční konání Ekonomického fóra OBSE v Praze a umístění a Dokumentačního střediska OBSE v ČR.

přílohy

Final Declaration 23 kB docx (Dokument) 25.11.2016

.