Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k testu balistické rakety KLDR ze dne 15. září 2017

 

Dne 15. 9. 2017 provedla Korejská lidově demokratická republika (KLDR) svůj již druhý raketový test přes japonský ostrov Hokkaidó. Česká republika vyjadřuje v souvislosti s touto hrozbou plnou podporu Japonsku a jeho obyvatelům.

Opakované testy balistických raket KLDR představují jednoznačné porušení mezinárodních závazků KLDR, jak je stanovují rezoluce Rady bezpečnosti OSN, a představují vážnou hrozbu nejen pro zdraví a životy civilního obyvatelstva, ale také pro mezinárodní mír a bezpečnost.

Česká republika znovu vyzývá KLDR, aby bezodkladně, plně a bezpodmínečně dodržovala své závazky vyplývající z příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN a zdržela se jakýchkoli dalších provokativních kroků, které by mohly zvýšit regionální a globální napětí.

Česká republika naléhavě vyzývá KLDR, aby zahájila smysluplný a konstruktivní dialog s mezinárodním společenstvím s cílem zmírnit napětí a umožnit další kroky zaměřené na úplnou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci Korejského poloostrova a plnou implementaci všech relevantních rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

.