Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevřený dopis ministra Stropnického k soše I. S. Koněva

 

Vyjádření ministra Martina Stropnického k rozhodnutí Městské části Praha 6 umístit k soše maršála Sovětského svazu I. S. Koněva informační tabulky s jeho životopisem

Vaše Excelence, vážení páni velvyslanci,

ve svém dopise ze dne 22. prosince 2017 vyjadřujete hluboké znepokojení nad rozhodnutím Městské části Praha 6 umístit k soše maršála Sovětského svazu I. S. Koněva informační tabulky s jeho životopisem. Tento krok pokládáte za pokus zlehčit význam pomníku, přepisovat dějiny a zneuctít padlé v boji s nacismem. Taktéž uvádíte, že otázka sochy I. S. Koněva je používána v politické hře a že nemůže být ponechána orgánům místní samosprávy. Celou záležitost považuji za nedorozumění a zveřejnění Vašeho dopisu za zbytečné gesto.

Předně bych rád objasnil postavení orgánů místní samosprávy v našich podmínkách. Jedná se o právně samostatnou instituci, volenou občany, která má vlastní majetek i rozpočet, a je jedním ze základních pilířů naší demokracie. Vzhledem k této skutečnosti nemůže ministerstvo jako exekutivní orgán státní moci do rozhodnutí samosprávného orgánu Prahy 6 zasahovat. Socha I. S. Koněva je v majetku této městské části a ta také sama rozhoduje o jejím osudu.

Česká republika si hluboce váží všech bojovníků proti nacistické perzekuci a jejích obětí včetně vojáků Rudé armády všech národností, kteří položili své životy při osvobozování Prahy a části Československa v letech 1944 a 1945. Jak jistě víte, o místa jejich posledního odpočinku je ze strany státu příkladně pečováno. V této souvislosti bych rád připomenul, že socha I. S. Koněva není a nikdy nebyla válečným hrobem, a proto se na ni nevztahuje Dohoda mezi Vládou České republiky a Vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z 15. dubna 1999. Bez ohledu na to bylo o sochu vždy řádně pečováno. 

Jestliže píšete, že je socha I. S. Koněva symbolem vděčnosti Pražanů, vidím jako jediné možné řešení ponechat na Pražanech a jejich demokraticky zvolených zástupcích, aby si sami určili, jak má socha a její okolí vypadat. Osud sochy I. S. Koněva je v tomto ohledu výhradně vnitřní záležitostí hlavního města Prahy a jejích občanů.

Považuji za nešťastné politizovat jakékoliv historické téma obzvlášť, když se tak děje s blížícími se komunálními volbami. Rád bych, abychom našli v našich vzájemných relacích prostor pro jejich další rozvoj a neotevírali témata, která k tomu příliš nepřispívají.

 

Jeho Excelence

Velvyslanec

Arménské republiky

Tigran SEIRANIAN 

 

Jeho Excelence

Velvyslanec

Ázerbájdžánské republiky

Farid SHAFIYEV 

 

Jeho Excelence

Velvyslanec

Běloruské republiky

Valery KURDYUKOV

 

Jeho Excelence

Velvyslanec

Republiky Kazachstán

Serzhan ABDYKARIMOV

 

Jeho Excelence

Velvyslanec

Ruské federace

Alexander Vladimirovich ZMEYEVSKIY

přílohy

Otevřený dopis ministra Stropnického k soše I. S. Koněva 576 kB pdf (Acrobat dokument) 9.1.2018

.