Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ČR k aktuální situaci v Sýrii

 

ČR v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat.

Rada bezpečnosti OSN nebyla schopna situaci účinně řešit. ČR podporuje prohlášení EU a GT NATO. Společně s EU a dalšími spojenci vyzýváme všechny aktéry konfliktu, aby přispěli k deeskalaci a obnovili  mírová jednání k nalezení politického řešení.

ČR vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů.

Role zastupitelského úřadu ČR v Damašku zůstává i nadále důležitá, zejména z důvodu možností komunikace mezi různými stranami konfliktu, poskytování humanitární pomoci, tlumočení stanovisek ČR a EU syrské vládě a zastupování našich spojenců v zemi včetně USA.

 

.