Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze severu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ke zveřejnění letošního „rozšiřovacího balíčku“ Evropské komise

 

ČR vítá dnešní Sdělení Evropské komise „Strategie rozšíření EU“ a na ně navazující hodnotící zprávy jednotlivých kandidátských a potenciálních kandidátských zemí.

ČR sdílí důraz Evropské komise na plnění principů právního státu a základních práv, posílení demokratických institucí včetně reformy veřejné správy, jakož i ekonomický rozvoj a posílení konkurenceschopnosti. Jednoznačným měřítkem postupu jednotlivých zemí na cestě ke členství v EU zůstává skutečný pokrok v reformách. Podmínkou dalšího posunu bude také pokrok v regionální spolupráci a procesu usmíření.  

Za účinný vklad a podporu politiky rozšiřování považujeme strategický dokument Evropské komise zveřejněný v únoru 2018 k západnímu Balkánu potvrzující perspektivu jejich členství v EU a současně větší angažovanost členských států EU v tomto regionu. ČR hodlá k naplňování této strategie aktivně přispět, a to jak bilaterálně, tak v rámci EU.

ČR podporuje udržení vysokého tempa negociací Černé Hory a vítá pokrok dosažený v přijímání domácích reforem. Věří, že v souladu s doporučeními Evropské komise bude  pokračovat v úsilí při jejich implementaci.

ČR oceňuje úsilí Srbska v realizaci domácích reforem, které umožnilo, aby přístupová jednání nabrala potřebnou dynamiku. Věříme, že i nadále se bude prohlubovat intenzita reforem a procesu normalizace vztahů s Kosovem, který je klíčový pro další pokrok v procesu integrace do EU a pro stabilitu celého regionu..

ČR vítá pokrok, kterého Makedonie dosáhla v plnění dohody z Pržina a provádění tzv. urgentních reformních priorit. Obnovení doporučení Evropské komise k zahájení přístupových jednání s Makedonií je velmi pozitivní zprávou a ČR bude usilovat o to, aby Evropská rada v červnu učinila příslušné rozhodnutí.

ČR oceňuje pokrok Albánie v provádění reforem ve všech pěti klíčových proiritách a zejména v reformě soudnictví. ČR vítá doporučení Evropské komise k zahájení přístupových jednání s Albánií a bude usilovat o to, aby Evropská rada v červnu učinila příslušné rozhodnutí.

ČR souhlasí s hodnocením Evropské komise, že v uplynulém období došlo k zpomalení reforem v Bosně a Hercegovině. Pokud se země má vyhnout vážné institucionální krizi po všeobecných volbách v říjnu 2018, je nezbytné, aby politické strany v zemi dosáhly dohody o přijetí nového volebního zákona. Je pozitivní, že Bosna a Hercegovina v únoru 2018 předala Evropské komisi vyplněný dotazník, na základě kterého Komise vypracuje stanovisko k přihlášce Bosny a Hercegoviny ke členstvi v EU.

ČR lituje, že nestabilní politická situace v Kosovu brání většímu pokroku v reformách a v implementaci dohody o stabilizaci a přidružení. ČR vítá, že byla dokončena ratifikace dohody o demarkaci hranice s Černou Horou, což významně přibližuje okamžik, kdy dojde ke zrušení vízové povinnosti pro kosovské občany. Pokračování procesu normalizace vztahů se Srbskem je klíčové pro stabilitu regionu a pro další pokrok země v procesu integrace do EU. V tomto ohledu ČR považuje za pozitivní první kroky kosovské vlády směrem k vytvoření Asociace srbských obcí.  

ČR sdílí pohled Evropské komise na vývoj situace v Turecku, pokračující obavy o dodržování základních lidských práv a svobod v zemi. Velmi cenné je mimořádné úsilí Turecka, které ve spolupráci s EU vynakládá na řešení uprchlické a migrační krize. Turecko zůstává klíčovým partnerem EU a kandidátskou zemí, a proto podporujeme pokračování dialogu a spolupráce v oblastech společného zájmu.

.