Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k mezinárodnímu dni svobody tisku

 

3. květen je každoročně připomínán jako Světový den svobody tisku, který byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 1993. Svoboda slova a tisku jsou nezbytným předpokladem dobrého vládnutí, informovaného rozhodování a zodpovědnosti vlád před svými občany. Současný rozmach sociálních médií a státem organizovaných dezinformačních kampaní dále podtrhují důležitost přístupu k nezávislým informacím.

Česká republika dlouhodobě dbá na podporu nezávislých médií, svobody projevu a přístupu k informacím. Podporuje činnost Rady Evropy a představitele OBSE pro svobodu médií a aktivně k tématu vystupuje na půdě UNESCO, které každoročně uděluje cenu za svobodu tisku. Ministerstvo zahraničních věcí také úzce spolupracuje s Evropskou nadací pro demokracii a zapojuje se do evropských iniciativ na podporu nezávislých médií. 

V rámci své transformační spolupráce vydává MZV ročně přibližně 25 milionů Kč na projekty podporující nezávislá média, mediální výchovu a tréninky novinářů, stejně jako iniciativy, které upozorňují na falešné zprávy. V letošním roce pak MZV nově vyčlenilo zvláštní prostředky výhradně na podporu nezávislých médií v regionu východní Evropy a západního Balkánu.

Díky přítomnosti organizací jakými jsou Rádio Svobodná Evropa, Prague Civil Society Centre či Russian Language News Exchange se Praha v posledních letech stala významným centrem podpory nezávislých médií, zejména v post-sovětském regionu. MZV tato skutečnost velmi těší a je nám ctí s těmito a dalšími českými nevládními organizacemi spolupracovat.

V posledních letech jsme bohužel svědky stupňujícího se tlaku na nezávislá média i jednotlivé novináře. Ministerstvo zahraničních věcí chce proto vyjádřit své poděkování všem novinářům, kteří riskují svobodu a život při poskytování nezávislého zpravodajství. V tomto jejich nezastupitelném poslání je budeme i nadále podporovat.

.