Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení vysoké představitelky Mogherini jménem EU po oznámení amerického prezidenta Trumpa k jaderné dohodě s Íránem (JCPOA)

 

Evropská unie (EU) hluboce lituje oznámení amerického prezidenta Trumpa ohledně odstoupení od společného komplexního akčního plánu (JCPOA).

JCPOA, jednomyslně schválená rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2231, je klíčovým prvkem globální architektury nešíření jaderných zbraní a má zásadní význam pro bezpečnost tohoto regionu.

Dokud bude Írán i nadále plnit své závazky týkající se jaderných zbraní, jak to dělá doposud a jak bylo potvrzeno Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v 10 po sobě jdoucích zprávách, bude EU nadále odhodlána pokračovat v plném a účinném provádění jaderné dohody.

Zrušení sankcí spojených s jadernou energií je zásadní součástí dohody. EU opakovaně zdůraznila, že zrušení sankcí má pozitivní dopad na obchodní a hospodářské vztahy s Íránem. Evropská unie zdůrazňuje svůj závazek zajistit, aby mohlo být i nadále poskytováno.

JCPOA je úspěchem dvanáctileté diplomacie, která pracuje a plní svůj hlavní cíl. EU je odhodlána spolupracovat s mezinárodním společenstvím na jeho zachování.

.