Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k prezidentským volbám ve Venezuele

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR je hluboce znepokojeno výsledkem předčasných prezidentských voleb ve Venezuele, ve kterých byl opětovně zvolen stávající prezident Nicolás Maduro. Volby postrádaly základní demokratické prvky, nebyla povolena účast zahraničních pozorovatelů a nízká účast (46%) voličů pouze dokládá rezignovanost a obavy venezuelských občanů.

Ve Venezuele dochází k permanentním útokům proti politickým stranám a organizacím, lidská práva a základní svobody nejsou plně respektovány, obyvatelstvu chybí základní životní potřeby a kriminalita neustále roste. Je proto důležité, aby byl v zemi obnoven pořádek a politické a občanské svobody.  

Považujeme za zásadní, aby vláda zahájila konstruktivní dialog s opozicí, propustila politické vězně a nastoupila cestu obnovení pořádku a demokratických svobod v zemi, přičemž na konci této cesty by měly být svobodné demokratické volby.  

ČR bude nadále podporovat plně politiku EU vůči Venezuele, jelikož se domnívá, že pouze politický tlak mezinárodního společenství a regionálních uskupení má zásadní důležitost a může vést ke změně v politickém směřování země.

.