Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k mezikorejskému summitu v Pchjongjangu

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vítá výsledky mezikorejského summitu, který se uskutečnil v Pchjongjangu ve dnech 18. - 20. září 2018.

Výsledky summitu považujeme za důležitý milník v rámci snah o dosažení mírového uspořádání na Korejském poloostrově. Oceňujeme závazek obou zemí ukončit nepřátelství a odstranit všechny potenciální hrozby případného konfliktu. Deklarovaný závazek úzce spolupracovat na cestě k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova je příslibem dalšího pokroku v uvedené oblasti.

Závazek KLDR dokončit demontáž svého testovacího a odpalovacího zařízení v Dongchang-ri za účasti zahraničních expertů považujeme za důležitý, nicméně první krok směrem k úplné, verifikovatelné a nezvratné denuklearizaci.

Právě pokrok v denuklearizaci je nezbytnou podmínkou pro zajištění trvalé stability v regionu a ke zlepšení života všech lidí na Korejském poloostrově. Věříme, že záměr zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní získá brzy podobu dalších konkrétních verifikovatelných kroků.

Česká republika podporuje pokračování dialogu mezi všemi zúčastněnými stranami, který je jedinou cestou k dosažení trvalého míru, stability a prosperity na Korejském poloostrově.

.