Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení vysoké představitelky Federiky Mogherini jménem EU k poslednímu vývoji v případu saúdského novináře Džamála Chášukdžího

 

Po takřka třech týdnech konečně vycházejí najevo skutečnosti potvrzující, že saúdský novinář Džamál Chášukdží byl 2. října 2018 zabit v prostorách Generálního konzulátu Království Saúdské Arábie v Istanbulu.

Evropská unie vyjadřuje nejhlubší soustrast jeho rodině a přátelům a vzdává hold památce tohoto respektovaného novináře, kterého jeho práce přivedla do přímého kontaktu s mnoha evropskými institucemi a organizacemi. Znovu potvrzujeme svou oddanost svobodě tisku a ochraně novinářů po celém světě.

Okolnosti smrti Džamála Chášukdžího, které se nyní dovídáme, jsou hluboce znepokojivé a patří k nim i šokující porušení Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích z roku 1963, zejména jejího článku 55.

Evropská unie, stejně jako její partneři, proto trvá na nutnosti dalšího důkladného, věrohodného a transparentního vyšetřování, které by náležitě objasnilo okolnosti jeho zabití a zajistilo, že všechny osoby odpovědné za tento čin z něj budou muset skládat účty. Památka Džamála Chášukdžího, rodina tohoto novináře i jeho přátelé si zaslouží spravedlnost.

.