Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k Mezinárodnímu dni ukončení beztrestnosti za zločiny páchané na novinářích

 

Druhý listopad vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 2013 za Mezinárodní den ukončení beztrestnosti za zločiny páchané na novinářích. Dnes si proto připomínáme v prvé řadě novináře, kteří se za svou práci stali obětmi útoku, pronásledování či dokonce byli zavražděni.

Dle zprávy UNESCO bylo v loňském roce zabito 80 novinářů, poprvé jich přitom přišlo o život více v zemích, kde neprobíhá vojenský konflikt než ve válečných zónách. Zejména profese investigativního novináře se bohužel v posledních letech stala jednou z nejnebezpečnějších vůbec. V čase dezinformačních útoků a falešných zpráv přitom význam nezávislého a profesionálního zpravodajství dále narůstá.

Intenzivnímu tlaku jsou vystaveni novináři v Saudské Arábii, Mexiku, Turecku, Rusku, Ázerbájdžánu, Vietnamu, Bělorusku, Sýrii, Filipínách a mnoha dalších zemích. Vysoké počty útoků ve všech regionech světa potvrzují jak důležitou společenskou roli plní novináři při obraně základních hodnot demokracie a právního státu. MZV proto pravidelně vyzývá k řádnému vyšetření a potrestání pachatelů. Právě zjevná neschopnost mnoha vlád jednoznačně odsoudit útoky na novináře, společně s cílenou snahou nezávislá média napadat, k ohrožení novinářů dále přispívají. Je nepřijatelné, že zhruba 90% smrtelných útoků na novináře zůstává neobjasněno.

Česká republika si je důležitosti nezávislých médií, stejně jako svých závazků bránit svobodu projevu a bezpečnost novinářů, plně vědoma. MZV tyto principy aktivně hájí v mezinárodních organizacích i ve vztahu k jednotlivým zemím. V rámci transformačních projektů pomáháme obětem pronásledování, usilujeme o lepší právní prostředí a poskytujeme přímou podporu nezávislým médiím.  V letošním roce bylo na projekty podporující nezávislá média vydáno přibližně 25 milionů Kč. 

Česká republika bude i nadále stát po boku těch, kteří riskují své životy ve snaze informovat veřejnost a připomínat vládám jejich odpovědnost za řádnou správu zemí.

.