Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Takzvané volby na území mimo kontrolu ukrajinské vlády přispívají k jeho další destabilizaci

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky považuje organizaci takzvaných „voleb“ na území Ukrajiny ovládaném nestátními entitami za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny a za zásadní narušení ukrajinské svrchovanosti.

Pouze ukrajinské úřady jsou dle mezinárodního práva oprávněné organizovat jakékoliv volby na území Ukrajiny. Žádné legitimní volby se nemohou konat na území, které fakticky kontrolují ozbrojené síly Ruské federace. Jejich konání navíc brání naplnění Minských dohod, jejichž je Rusko stranou.

Česká republika jakožto člen Evropské unie spoluvytváří politiku tohoto uskupení vůči Ruské federaci. Z důvodu nelegální anexe Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny jsme jako Evropská unie vůči Ruské federaci zavedli sankční opatření. Ta mohou být změněna, pouze pokud pominou důvody pro jejich zavedení. EU se zároveň v březnu 2016 shodla na pěti vůdčích principech své politiky vůči Rusku a Česká republika bude i nadále přispívat k jejich naplňování. Jedná se především o plnou implementaci Minských dohod, posilování vztahů EU se zeměmi Východního partnerství, posílení odolnosti EU v oblasti hybridních hrozeb a energetické bezpečnosti, selektivní dialog s Ruskem v oblastech společných zájmů a také podporu ruské občanské společnosti.

ČR bude i nadále podporovat Ukrajinu v jejím reformním úsilí a přibližování k EU a NATO.

.