Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV od Lorety
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika a Dánsko stojí na straně ukrajinského lidu a vyzývají k okamžitému propuštění členů ukrajinských lodních posádek

 

Dnes [29. ledna 2019] český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a dánský ministr zahraničních věcí Anders Samuelsen společně navštívili východní Ukrajinu a přístavní město Mariupol spolu se svým ukrajinským kolegou Pavlem Klimkinem.

Návštěva města Mariupol ležícího na frontové linii je ze strany obou zemí signálem výrazné podpory pro Ukrajinu.  Tato návštěva představuje příležitost na vlastní oči poznat lidské strádání i ekonomické problémy, které na východní Ukrajině způsobil konflikt s ozbrojenými skupinami podporovanými Ruskem. Tato tíživá situace se v Mariupolu a jeho okolí nyní ještě zhoršila v důsledku nedávných ruských akcí v Kerčském průlivu a Azovském moři. Dánsko a Česká republika důrazně odsuzují tyto ruské akce a vyzývají Rusko k okamžitému propuštění 24 protiprávně zadržovaných členů posádek ukrajinských plavidel, která byla zabavena 25. listopadu 2018. Pokud tito členové posádek nebudou propuštěni, měla by EU být připravena zvážit nová, adresná opatření vůči Rusku. Rusko musí zajistit neomezenou a svobodnou plavbu Kerčským průlivem do Azovského moře i v opačném směru a musí přestat s bráněním svobodné plavby lodí směřujících do ukrajinských přístavů.

Český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček: „I po takřka pěti letech bojů jsou na východní Ukrajině stále zabíjeni a zraňováni nevinní civilisté. V důsledku incidentu v Kerčském průlivu a rostoucího napětí v Azovském moři se situace svrchované Ukrajiny ještě zhoršila. Společně s dánským kolegou jsme dnes vyjádřili naši trvalou podporu Ukrajiny v této politováníhodné situaci a naše přesvědčení, že občané Ukrajiny mají právo žít důstojný život v míru. Důrazně vyzýváme k propuštění členů ukrajinských lodních posádek, kteří jsou od loňského roku protiprávně zadržováni v Rusku. Na stole jsou všechny možnosti řešení této situace. Budu pomáhat iniciovat otevřenou a seriózní výměnu názorů na tuto záležitost s ostatními ministry zahraničí v Radě EU“. 

Dánský ministr zahraničních věcí Anders Samuelsen: „Tato návštěva potvrzuje naši trvalou silnou podporu Ukrajině. Jsem rád, že zde mohu být společně s českým kolegou. Máme zcela jednotný postoj spočívající v důrazné a neochvějné podpoře nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.  Nezapomněli jsme na incident z 25. listopadu, kdy Rusko protiprávně zadrželo 24 členů ukrajinských lodních posádek. Pokud Rusko nepropustí tyto ukrajinské členy posádek, domnívám se, že EU by měla být připravena zvážit další adresné sankce vůči Rusku. Bude se o tom hovořit na našem setkání s kolegy z EU 18. února, kdy budeme jednat o i tom, co více bychom mohli udělat na podporu této části Ukrajiny.“

.