Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček se zúčastnil setkání ministrů zahraničí V4 a severských a baltských zemí
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil setkání ministrů zahraničí V4 a severských a baltských zemí

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 1. dubna 2019 zúčastnil zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a severských a baltských zemí v litevské Palanze. Tématy setkání byly bezpečnost, evropské otázky či globální klimatická změna a vztahy s Čínou.

Šéfové diplomacií se na jednání zabývali v první řadě bezpečností včetně otázek kybernetické bezpečnosti a hybridních hrozeb. Dále řešili rozvoj transatlantické spolupráce, vztahy s Ruskem a Ukrajinou, Východní partnerství či migraci. 

Mezi hlavními diskutovanými tématy byla rovněž problematika lidských práv. „Od Evropské unie se více než kdy dříve očekává, že bude světovým lídrem v oblasti lidských práv. Nejenže to očekávají naši spojenci, dlužíme to také občanské společnosti. Nesmíme rezignovat na tuto globální roli a nesmíme se bát promluvit, když jsou lidská práva porušována – bez ohledu na to, zda se takového jednání dopouští malá země či světová velmoc,“uvedl ministr Petříček v rámci svého projevu. Ochrana základních práv a svobod spolu s podporou demokracie jsou jedním ze stěžejních cílů zahraniční politiky České republiky. 

Setkání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a severských a baltských zemí se koná každoročně. Dnešní jednání bylo v pořadí již sedmým v tomto formátu.

Ministr Petříček se zúčastnil setkání ministrů zahraničí V4 a severských a baltských zemí.

Ministr Petříček se zúčastnil setkání ministrů zahraničí V4 a severských a baltských zemí.

.