Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k návratu ruské delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy

 

Ministerstvo zahraničních věcí považuje včerejší rozhodnutí Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) za snahu tohoto orgánu o pokračování dialogu a udržení ochrany lidských práv obyvatel Ruské federace do budoucna. Smyslem tohoto rozhodnutí je  přispět k jejich efektivnímu přístupu k lidskoprávním mechanismům Rady Evropy a zejména k Evropskému soudu pro lidská práva.

Přijatá rezoluce explicitně vyzývá Ruskou federaci k okamžitému zaplacení ruského dluhu vůči Radě Evropy, propuštění nelegálně zadržovaných ukrajinských námořníků, ke spolupráci ve vyšetřování a stíhání pachatelů sestřelení letounu MH17, zamezení dalšího porušování lidských práv LGBT osob v Čečensku a účinnému vyšetřování vraždy Borise Němcova. PACE současně pověřilo svůj Monitorovací výbor, aby v tomto směru předložil zprávu hodnotící plnění ruských závazků nejpozději do dubna 2020. 

Rezoluce PACE v žádném případě nic nemění na trvalé pozici české vlády k ruské anexi Krymu. ČR ji i nadále považuje za hrubé porušení mezinárodního práva, jak to uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček na posledním zasedání Výboru ministrů Rady Evropy v Helsinkách v květnu 2019.

.