Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání ministrů k migrační situaci ve Středozemním moři

 

Kvůli aktuální migrační situaci ve Středozemním moři se 22. července v Paříži sešli na neformálním jednání ministři zahraničí a vnitra. Akce se na pozvání francouzské strany účastnili zástupci členských států EU, zástupci organizací IOM, UNHCR, Africké unie a EU. Česko zastupoval politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí David Konecký.

Diskuse se zaměřila na řešení situace kolem vyloďování a přerozdělování osob a obecně na situaci v okolí Středozemního moře, tj. na situaci v Libyi, posílení spolupráce se zeměmi, odkud migranti přicházející do Evropy putují či odkud pochází. Cílem setkání nebylo přijetí žádného závazného opatření, ale výměna informací a názorů.

ČR již tradičně zdůraznila nutnost nalezení systémového řešení aktuální migrační situace ve Středozemním moři, a to zejména prevencí s trvale udržitelnými výsledky. Česko dlouhodobě považuje za nutné řešit situaci především v zemích původu.

K případnému systému přerozdělování osob zachráněných ve Středomoří má ČR výhrady, považuje jej totiž za neefektivní. Česko znovu upozornilo na možná rizika takového systému, zejména na to, že obdobný politický signál může vést k nárůstu počtu lidí, kteří se na nebezpečnou cestu přes moře vydají a ohrozí tak své životy. V tomto směru zůstává pozice ČR nezměněna.

.