Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předvolání ruského velvyslance na MZV ve věci společnosti „Člověk v tísni“

 

Na Ministerstvo zahraničních věcí ČR byl 14. listopadu 2019 předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, aby vysvětlil zařazení společnosti „Člověk v tísni“ na seznam organizací, jejichž činnost je v Ruské federaci nežádoucí.

V zastoupení ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, který je na zahraniční cestě, se s velvyslancem Ruské federace setkal náměstek ministra pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Martin Povejšil. Požádal velvyslance o vysvětlení, proč byla obecně prospěšná společnost Člověk v tísni zařazena do seznamu organizací, jejichž činnost je v Ruské federaci nežádoucí, a vyjádřil znepokojení nad tímto krokem ruské strany. Zařazení do seznamu bylo provedeno ruským ministerstvem spravedlnosti na základě rozhodnutí zástupce Generálního prokurátora Ruské federace dle zákona „O opatřeních vůči osobám, spojených s porušováním základních lidských práv a svobod, práv a svobod občanů Ruské federace“.

Člověk v tísni je významná a uznávaná česká obecně prospěšná společnost, která se věnuje humanitární, rozvojové, vzdělávací a lidskoprávní oblasti a působí ve více než padesáti zemích světa.

Velvyslanec ujistil náměstka, že bude tlumočit stanovisko české strany v Moskvě.

.