Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Prohlášení MZV ke stavu budovy zastupitelského úřadu v Berlíně
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ke stavu budovy zastupitelského úřadu v Berlíně

 

Budova zastupitelského úřadu ČR v Berlíně byla zkolaudována v roce 1979. Objekt byl vybudován tak jako většina objektů ze 70. a 80. let minulého století, s využitím tehdy běžných materiálů obsahujících azbest. Azbest je zdraví nebezpečný, pokud jsou vlákna z materiálu uvolněná do vzduchu. Ke kontrole bezpečnosti a zdraví svých zaměstnanců nechalo Ministerstvo zahraničních věcí v roce 2006 a 2018 provést dva podrobné průzkumy výskytu azbestu včetně kontrolního monitoringu (měření početní koncentrace respirabilních azbestových a ostatních anorganických vláken ve vnitřním prostředí). V obou případech měření jasně prokázala, že ve vnitřním ovzduší ambasády nejsou uvolněna žádná azbestová vlákna.

Ministerstvo zahraničních věcí se nicméně rozhodlo přistoupit k rekonstrukci budovy, která by měla začít v roce 2021, tato rekonstrukce je již schválena v programu investic Ministerstva financí a v současné době se připravuje zadávací dokumentace výběrového řízení. Již během jejího projektování bude Ministerstvo zahraničních věcí konzultovat projekt s odborníky, kteří se zabývají problematikou azbestu, sanací a správnou likvidací nebezpečných materiálů.   

Na závěr zdůrazňujeme, že Ministerstvo zahraničních věcí nemá k dispozici žádnou stížnost současných či bývalých zaměstnanců ambasády, která by prokazovala zdravotní problémy způsobené přítomností azbestu.

.