Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ČB
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV si připomíná Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

 

Dnes si s  pokorou připomínáme 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a zavraždění šesti miliónů mužů, žen a dětí židovského původu, více jak dvou set tisíc Romů a dlouhé řady dalších nevinných obětí v období nacizmu za 2. světové války.

Poznávání, zpracování a vyrovnávání se s minulostí je pro každou společnost tématem nejen důležitým, ale stále i mimořádně aktuálním.

Tragédie holokaustu nás zavazuje bojovat s antisemitismem, xenofobií a rasovou diskriminací v situaci, kdy ve světě i nadále dochází ke genocidám, válečným zločinům, etnickým čistkám a zločinům proti lidskosti. Nelze tolerovat a dopustit projevy antisemitismu a etnické nenávisti v jakékoliv podobě.

V tento památný den potvrzujeme své odhodlání naplňovat cíle a závazky vyplývající ze Stockholmské deklarace z roku 2000 na poli výzkumu, výuky a připomínání holokaustu a romské genocidy.  Česká republika spolupracuje na těchto úkolech s Mezinárodní aliancí pro připomínku holokaustu (IHRA) v duchu Deklarace IHRA 2020 schválené za účasti ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka 19. ledna 2020.  Zároveň Česká republika připomněla oběti holokaustu a vyjádřila svůj závazek boje s antisemitismem na setkání za účasti více než 40 prezidentů a premiérů v Jad Vašem v Jeruzalémě ve dnech 23. a 24. ledna 2020 pod vedením premiéra Andreje Babiše.

Připomínání tragédie holokaustu a uchování svědectví o něm musí být úkolem pro všechny bez rozdílu.  Již nikdy nesmíme dopustit, aby lhostejnost mnohých umožnila šíření nenávisti a xenofóbie. Již nikdy nesmíme dopustit genocidu nějakého národa.

.