Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - jaro 2020
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku

 

Mezinárodní den svobody tisku, který stanovilo Valné shromáždění OSN v roce 1993 na 3. května, připomíná, že svobodná média nikde ve světě nejsou samozřejmostí. Aktuální válečná krize v Evropě zřetelně podtrhuje význam svobody slova a tisku jako zdroje nezávislých a pravdivých informací, které vedou k zodpovědnému rozhodování a adekvátní reakci demokratických vlád, v tomto případě na bezdůvodnou a protiprávní ruskou agresi vůči Ukrajině. Doslova tak zachraňují lidské životy. Zaznamenaná svědectví mohou v budoucnu přispět k odsouzení a potrestání viníků. Ministerstvo zahraničních věcí chce proto dnes vyjádřit poděkování všem odvážným nezávislým novinářům a médiím a ujistit je o pokračování podpory ze strany ČR.

Jenom ve válce Ruska s Ukrajinou zahynulo podle Unie ukrajinských novinářů již 22 novinářů a pracovníků médií. Naposledy byla dne 28. dubna při útoku na širší centrum Kyjeva zabita spolupracovnice RFE/RL Vira Hryvyč. Útoky na novináře, cenzura, systematické pronásledování a bránění ve výkonu jejich povolání bohužel nejsou celosvětově výjimkou ani mimo válečné zóny. Za poslední roky strmě narostl také počet cílených dezinformačních kampaní.

„Válečná agrese proti Ukrajině, včetně benevolence ke zvěrstvům páchaných na civilním obyvatelstvu, nevznikly ze dne na den. Jsou mimo jiné důsledkem dlouholeté propagandistické přípravy a cílené kampaně uvnitř Ruska, jejímž cílem bylo vyvolat nenávist a pohrdání vůči všem Ukrajincům,“ prohlásil u příležitosti  Mezinárodního dne svobody tisku ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Mnohaleté cílené budování propagandistické mašinérie spojené s útlakem svobodných a nezávislých médií v Rusku vyústilo ve vytvoření doslova paralelní informační reality v této zemi, včetně pokroucených historických narativů o vlastní minulosti. Mnohé Ruskem podporované dezinformační aktivity v mnoha zemích, včetně České republiky, měly a mají mimo jiné za cíl de facto odzbrojit evropské veřejné mínění tváří v tvář ruské agresi.

Podpora svobody médií patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky. „Česká republika citlivě vnímá význam role nezávislých médií, jsme aktivním členem Koalice pro svobodu médií (Media Freedom Coalition), vážíme si našich dlouhodobých významných partnerů, jako je Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda, sídlící v Praze, “ dodává ministr Lipavský.

V rámci programu transformační spolupráce vydává MZV ročně více než 20 milionů Kč na projekty podporující nezávislá média, mediální výchovu a tréninky novinářů, stejně jako iniciativy, které upozorňují na falešné zprávy. ČR podporuje činnost Rady Evropy, představitele OBSE pro svobodu médií, úzce spolupracuje s Evropskou nadací pro demokracii a zapojuje se do dalších mezinárodních iniciativ usilujících o lepší přístup k informacím. Finančně podporuje také Fond UNESCO na podporu médií (Global Media Defence Fund).

Ministerstvo zahraničních věcí chce využít dnešního dne k poděkování a ocenění neúnavného úsilí všech odvážných novinářů, editorů, blogerů a dalších spolupracovníků médií, kteří zůstávají odhodláni přinášet veřejnosti nezávislé a ověřené informace navzdory všem rizikům jejich povolání.

.