Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vlajka Ukrajiny
Foto: @MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krizový štáb MZV ČR jednal o důsledcích vyslání ruské armády na mezinárodně uznávané území Ukrajiny

 

Dne 22. února 2022 se sešel krizový štáb MZV, aby posoudil bezpečnostní situaci ve východní Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském rozhodnutí vyslat pod smyšlenými záminkami armádu na ukrajinské území. Ruská federace tímto pošlapala všechny zásady mezinárodního práva, dopustila se agrese proti svrchovanému státu a vážně ohrozila mír a bezpečnost celé Evropy.

Jednání krizového štábu řídil on-line ze služební cesty v Paříži ministr Jan Lipavský, který uvedl, že „Česká republika plně podporuje územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny a její právo na obranu před ruskou agresí. V EU podpoříme zavedení tvrdých finančních a ekonomických sankcí proti Rusku.“

Ministr Lipavský také rozhodl o předvolání velvyslance Ruské federace na středeční 10. hodinu dopoledne do Černínského paláce k náměstkovi ministra  Martinu Smolkovi.

Česká diplomacie se aktivně zapojila do příprav reakce EU. Ta přichází po rozhodnutí Kremlu vyslat ruskou armádu na mezinárodně uznané území Ukrajiny a také po dalších agresivních krocích Ruska vůči demokratickému světu i na půdě NATO a OBSE.

I přes složitou bezpečnostní situaci zůstává náš zastupitelský úřad nadále v Kyjevě, aby mohl plnit úkoly diplomatické služby včetně konzulární ochrany našich občanů. Vízovou agendu ze zastupitelského úřadu v Kyjevě jsme přesunuli na generální konzulát ve Lvově.

Krizový štáb zopakoval doporučení pro české občany, aby necestovali do Luhanské, Doněcké, Černigovské, Sumské, Charkovské, Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské, Mykolajevské a Oděské oblasti. Pokud se nacházíte v ostatních oblastech Ukrajiny, zvažte možnost opuštění země. MZV ČR vyzývá občany, kteří zvažují odjezd z Ukrajiny letecky, aby tak učinili bezodkladně vzhledem k omezování či pozastavování služeb leteckých společností.

V této souvislosti MZV ČR opět apeluje na občany ČR, kteří se na Ukrajině zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému DROZD.

Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán evakuace pro případ nouze. MZV ČR upozorňuje, že v případě vzniku vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu.

.