Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k likvidaci ruské organizace Mezinárodní Memorial

 

Ministerstvo zahraničních věcí je znepokojeno dnešním rozhodnutím Nejvyššího soudu Ruské federace o zákazu Mezinárodního Memorialu. Zásah vůči této nejstarší a mezinárodně respektované ruské nevládní organizaci se stává symbolem represí vůči občanské společnosti a absence nezávislého soudnictví v Ruské federaci. A také dalším příkladem, jak ruské orgány zneužívají zákon o tzv. „zahraničních agentech“ k postupnému zužování prostoru k nezávislému a kritickému myšlení a dialogu. Připomínáme, že tímto zákonem Rusko porušuje své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv.

Likvidací Memoriálu a dalších nevládních organizací a vysokými tresty pod smyšlenými záminkami pro aktivisty jako Jurij Dmitrijev ruské orgány poškozují především vlastní občany. Žádná společnost nemůže dlouho žít ve lži o vlastní historii a žádná vláda nemůže zakrývat navždy pravdu o politických represích.

Hluboce si vážíme odvahy všech členů a spolupracovníků Memorialu, jejichž zásluhou byly odhaleny vraždy milionů sovětských občanů, včetně několika tisíc Čechů. Stojíme za všemi, kdo se v Rusku snaží připomínat zločiny minulosti a chránit lidská práva v současnosti. Česká republika bude společně s partnery v EU tak dalšími spojenci jejich úsilí i nadále podporovat.

Vyzýváme ruské orgány, aby své rozhodnutí ve věci Mezinárodního Memorialu přehodnotily a zastavily neopodstatněné zásahy vůči občanské společnosti a nezávislým médiím. 

 

.