Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k útoku Ruska na přehradu Nová Kachovka

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno zprávami o zničení přehrady a elektrárny Nová Kachovka. Rusko dále posouvá hranice své agrese a zcela vědomě ohrožuje životy dalších desítek tisíc civilistů. Tato brutalita musí být odsouzena a potrestána.

Dnešní ranní výbuchy, kterými ruská okupační vojska zničila většinu přehradní hráze nejnižšího stupně Dněperské vodní kaskády Nová Kachovka, způsobily povodňovou vlnu, která ohrožuje desetitisíce civilistů. Probíhá evakuace desítek obcí na pravém břehu Dněpru, očekává se zatopení i přístavních oblastí města Chersonu a také rozsáhlé záplavy na pravém břehu.

Zničení přehrady znamená další humanitární, ekologickou a technologickou katastrofu, kterou na Ukrajinu přinesla ruská agrese: lidé ztrácí domovy a přístřeší, jsou ohroženy zdroje pitné i užitkové vody v Dněpropetrovské, Záporožské a Chersonské oblasti a na Krymu, znehodnocuje se zemědělská půda, Ukrajina ztrácí další energetický zdroj. 

Kachovská vodní nádrž je důležitým zdrojem vody pro chladicí technologie Záporožské jaderné elektrárny. Dnešní zločin je tak dalším ruským krokem ohrožujícím jadernou bezpečnost. Dle vyjádření ukrajinského Enerhoatomu je naštěstí elektrárna na podobnou situaci připravena.  To však nesnižuje nepřijatelnost ruských kroků.

Útok na přehradu a elektrárnu v Nové Kachovce představuje válečný zločin na základě článku 56 Dodatkového protokolu I k Ženevským úmluvám o ochraně obětí mezinárodních ozbrojených konfliktů z roku 1977. Nejedná se přitom ani o první, ani poslední článek Ženevských úmluv, který Rusko na Ukrajině systematicky porušuje.

Dnešní odporný čin je dalším důkazem bezohlednosti ruské agrese a znovu potvrzuje, že cílem Ruska je utrpení občanů Ukrajiny. Česko bude pokračovat v pomoci Ukrajině a jejím občanům v jejich spravedlivé obraně proti ruské agresi a v boji za osvobození všech okupovaných území. Opětovně zdůrazňujeme plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic a teritoriálních vod.

.