Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k 76. výročí deportace Krymských Tatarů

 

Dnes si připomínáme 76. výročí deportace Krymských Tatarů, kteří byli 18. května 1944 násilím odvlečeni z krymského poloostrova do prostoru Střední Asie. Ze zhruba 200 tisíc osob, převážně žen, dětí a starých lidí, téměř polovina v důsledku deportace zemřela na nemoc nebo hladem. Perzekuce dočasně skončily rokem 1989, ale v posledních letech se na Krym vrátily.

Poté, co Ruská federace v roce 2014 anektovala Krym, začala vlna politicky motivovaného pronásledování Krymských Tatarů. Bylo zakázáno fungování Medžlisu, parlamentu krymsko-tatarského národa, silové složky přešly k tvrdé represi a zatýkání těch, kteří se vymezili proti ruské agresi. Tisíce Krymských Tatarů byly nuceny opustit své domovy a přestěhovat se do jiných částí Ukrajiny, nebo do zahraničí. V Rusku a na Krymu zůstávají desítky krymsko-tatarských politických vězňů.

Situace na Krymu se nadále zhoršuje. Výzvy a doporučení Rady Evropy, OSN a dalších mezinárodních organizací nebyly Ruskou federací a de facto orgány v Autonomní republice Krym a městě Sevastopol vyslyšeny a nadále dochází k rozsáhlému porušování práv Krymských Tatarů a dalších obyvatel. Mimo jiné je drasticky omezována svoboda vyjadřování a obyvatelé jsou okupační správou v rozporu s mezinárodním právem nuceni k vojenské službě.   

Ministerstvo zahraničních věcí ČR tímto připomíná památku obětí deportací z roku 1944 a vyjadřuje svou podporu boji krymsko-tatarského národa za svá práva. Zároveň odsuzuje současnou agresivní politiku Ruské federace vůči Ukrajině a politicky motivované pronásledování Krymských Tatarů.

Česká republika dlouhodobě podporuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a neuznává, ani nebude uznávat anexi Krymu. Vyzýváme proto Ruskou federaci, aby dostála svým mezinárodním závazkům, respektovala práva místních obyvatel, propustila desítky politických vězňů a ukončila svou nelegální vládu na Krymu.

.