Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné prohlášení Belgie, Česka, Finska, Francie, Německa, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Španělska, Švédska, Portugalska a Řecka ke Smlouvě o otevřeném nebi

 

Litujeme oznámení vlády USA o jejím úmyslu odstoupit od Smlouvy o otevřeném nebi, ačkoli sdílíme její obavy ohledně implementace ustanovení této smlouvy Ruskem. 

Smlouva o otevřeném nebi je klíčovým prvkem rámce budování důvěry vytvořeného během uplynulých desetiletí za účelem posílení transparentnosti a bezpečnosti v euroatlantickém prostoru.

Budeme pokračovat v implementaci Smlouvy o otevřeném nebi, která má jednoznačně přidanou hodnotu pro naši architekturu kontroly konvenčního zbrojení a kooperativní bezpečnost. Znovu potvrzujeme, že tato Smlouva je stále funkční a přínosná. Odstoupení od ní nabude účinnosti do šesti měsíců.

Pokud jde o otázky implementace smlouvy, budeme nadále jednat s Ruskem v souladu s  přijatým rozhodnutím spojenců v NATO a dalších evropských partnerů a zaměříme se na dosud nevyřešené problémy, jakými jsou například nepřípustná omezení letů nad Kaliningradem. Nadále vyzýváme Ruskou federaci ke zrušení těchto omezení a pokračujeme v dialogu se všemi stranami.

.