Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV po předvolání běloruského velvyslance

 

Z rozhodnutí ministra zahraničí Jakuba Kulhánka byl dnes předvolán velvyslanec Běloruska v souvislosti s přerušením letu Ryanair FR 4978 a zadržením Ramana Protaseviče.

Běloruský vojenský letoun přinutil v neděli 23. května let Ryanair FR 4978 z Athén do Vilnijusu k přistání v Minsku, kde byl běloruskými orgány na jeho palubě zadržen běloruský exilový bloger a bývalý hlavní redaktor informačního kanálu Nexta Raman Protasevič.

Dnes byl v této věci na Ministerstvo zahraničních věcí ČR předvolán běloruský velvyslanec Valerij N. Kurdjukov. Náměstek ministra Jan Kohout mu vyjádřil důrazný protest v souvislosti s vážným podezřením z porušení mezinárodního práva v oblasti letectví, které nemůže zůstat bez odpovědi. Vyzval také k okamžitému propuštění Ramana Protaseviče a jeho přítelkyně, která byla zadržena spolu s ním.

Česká republika bude trvat na důkladném mezinárodním vyšetření tohoto vážného incidentu, který ohrozil životy pasažérů a posádky a který běloruské orgány zneužily k pronásledování jednoho ze svých kritiků. Všechny reakce bude koordinovat na nejvyšší úrovni se svými partnery v Evropské unii. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku již vydal k případu odsuzující prohlášení jménem EU. Dnes se bude případem mimořádně zabývat Evropská rada na úrovni predsedů vlád a hlav států.

.